Lacy Leadership

Success is Near

spara pengar på rakblad

eftersom det är dags att köpa till dem (igen), skulle jag vilja dela hur jag sparar pengar på rakblad. Jag rakar dagligen och jag använder engångsblad. Jag använder Gillette Mach III rakhyvel; bladen är lite dyr. det är de små sakerna som mater. spara pengar på rakhyvlar eftersom det är dags att köpa till dem […]

 FacebooktwitterpinterestrsstumblrFacebooktwitterpinterestrsstumblr

eftersom det är dags att köpa till dem (igen), skulle jag vilja dela hur jag sparar pengar på rakblad. Jag rakar dagligen och jag använder engångsblad. Jag använder Gillette Mach III rakhyvel; bladen är lite dyr.

rakhyvlar är inte dyra men du kan fortfarande spara pengar när du köper rakhyvlar

det är de små sakerna som mater. spara pengar på rakhyvlar

eftersom det är dags att köpa till dem (igen), skulle jag vilja dela hur jag sparar pengar på rakblad. Jag rakar dagligen och jag använder engångsblad. Jag använder Gillette Mach III rakhyvel; bladen är lite dyr.

undrar du varför en kille som predikar ”billig” köper namnmärkesblad? Anledningen är tillfredsställelse-samma anledning som jag använder kuponger för att köpa ett bra märke toalettpapper, snarare än generiskt. (Se mitt inlägg äta hemma.)

i åratal använde jag billiga, plast, engångs rakhyvlar. Med tiden blev de billigare, och jag pratar inte om pris. För flera år sedan insåg jag att (ibland) jag skulle få en bra rakning med dem, men oftare var inte knivarna tillräckligt skarpa eller vinklade rätt för att klippa mitt skägg. De drog bara ut håren och lämnade skrapor och nicks. Jag försökte ett antal olika billiga märken och fann att detta var sant över hela linjen. Ibland fick jag en fin, nära rakning. Ibland såg jag ut som om jag hade varit i en kamp. Jag tror inte att detta har så mycket att göra med brand. Mer troligt är det en batchfråga—beroende på kvaliteten på materialet som tillverkaren arbetar med. Jag tror att det är möjligt att företagen som gör ”bättre” blad har bättre kvalitetskontroll.

jag blev en entusiast för bättre rakblad för några år sedan. Vid den tiden var jag med militären på Camp Parks i Kalifornien under sommaren. Det var extremt varmt.

dagliga rakningar krävs av manliga soldater: jag hade min vanliga 10-pack billiga rakhyvlar och de riva upp mitt ansikte. (Vet du hur svett känns på rå hud? Inte bra, det ska jag säga!) Naturligtvis klagade jag. Tja, en av mina medsoldater hade medkänsla, och sa att jag kunde prova hans rakkniv och ett reservblad. Omedelbart, jag såldes på kvaliteten på rakning, och jag är fortfarande. Så snart jag kunde köpte jag ett handtag och mitt första paket med blad. Men, så mycket som jag älskar min rakhyvel och rakning det ger mig, Jag gillar inte hur dyra bladen är. Faktum är att till fullpris skulle jag behöva spendera ungefär $15 varje gång jag behövde köpa ersättare. (Det skulle vara ungefär varannan vecka.)

OK, du vet att jag är i att minska mina kostnader så mycket som möjligt. Så, här är några saker jag har räknat ut så att jag faktiskt kan spara pengar på rakblad:

1) Jag använder varje rakblad tre gånger innan jag kasserar det. Efter varje rakning rengör jag området mellan knivarna genom att försiktigt knacka på det på diskbänken och rinnande vatten över det så att något fällhår tas bort. Efter att jag är säker på att allt håret är borta (en snabb titt mellan knivarna gör jobbet.), Jag torkar det och lägger tillbaka i fallet. Genom att göra detta får jag 3 rakar till priset av en. Förresten, mitt skägg är väldigt wiry-inte silkeslen alls. Att jag kan återanvända ett blad säger mycket för dess hållbarhet.

2) Använd kuponger. I verkligheten hittar jag sällan kuponger för mitt specifika märke, men jag har sett dem för andra märken som kan ge en motsvarande rakning. (Jag gillar verkligen min rakhyvel och känner att genom att ta hand om knivarna får jag valuta för mina pengar.)

3) leta efter webbsajter som säljer bladen. Några av dessa webbplatser erbjuder gratis frakt om ordern når ett visst dollarbelopp. Var bara säker på att priset på bladen inte har blivit uppblåst för att kompensera för fraktkostnaden.

4) köp i bulk. På Wal-Mart (När detta skrivs) kostar ett paket med fem av mina rakblad $14,47; det gör att varje blad kostar ungefär $2,89. Om jag köper tre av dessa fempaket spenderar jag $43,41, och varje blad kostar fortfarande $2,89. Men dessa blad kommer också i ett paket med femton. Priset på femton-pack är $33,97. Till detta pris kostar bladen cirka 2,26 dollar vardera. Det är en $0,63 skillnad per blad. Om jag köper 15-paketet är det en besparing på $9,44: snarare som att få tre blad gratis.

spara pengar på rakblad

nu är det en stor skillnad mellan att spendera nära $ 35 dollar och spendera $15. Det är där planeringen kommer in. Jag vet hur mycket jag ska spendera på rakblad och hur ofta jag behöver köpa dem. Jag kan ta några veckor mellan inköp för att få mina pengar tillsammans.

genom att leva sparsamt-planera framåt, köpa i bulk och förlänga bladens livslängd—har jag minskat min kostnad per rakning från cirka $2,89 till ungefär $0,75. Jag sparar verkligen pengar på rakblad.

här är en mer praktisk anteckning: med bättre blad blir jag mindre ofta. Det här är bra när jag är i ett möte—främjar en ide, en produkt eller mig själv: Presentation can = framgång (eller ännu bättre, pengar)!

missa aldrig ett annat inlägg följ mig på Facebook

FacebooktwitterpinteresttumblrFacebooktwitterpinteresttumblr

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.