Lacy Leadership

Success is Near

GBIC vs SFP Wiki: Vad är deras skillnader? När ska man använda vilken?

GBIC (gigabit interface converter) och SFP (small form factor pluggable) är båda standardformfaktor för fiberoptiska sändtagare. I grund och botten är SFP mindre än GBIC i storlek. Både GBIC och SFP har en mängd olika gränssnittstyper och varje typ fungerar över specifik optisk fibertyp och våglängd. Eftersom det inte är klart för skillnaderna mellan dessa […]

GBIC (gigabit interface converter) och SFP (small form factor pluggable) är båda standardformfaktor för fiberoptiska sändtagare. I grund och botten är SFP mindre än GBIC i storlek. Både GBIC och SFP har en mängd olika gränssnittstyper och varje typ fungerar över specifik optisk fibertyp och våglängd. Eftersom det inte är klart för skillnaderna mellan dessa två standarder vet många användare inte när de ska använda vilken sändtagarmodell och vilket linjekort de ska välja för sin switch/router. Således, idag, vi främst kommer att införa GBIC vs SFP grunderna, och diskutera när det är bäst att använda GBIC modul och när man ska använda SFP modul.

GBIC vs SFP: Vad är GBIC och vad är SFP?

för att skilja dessa två standarder bör du veta vad de är först, inklusive deras designfunktioner och applikationer.

GBIC och SFP Wiki

GBIC och SFP är båda hot-swappable input/output-enheter som ansluts till en fysisk port eller en kortplats. GBIC används ofta med Gigabit Ethernet och Fibre Channel. Men dess tillämpningar är inte begränsade till dessa två typer. Det finns också Fast Ethernet (FE) GBIC, BIDI GBIC, CWDM GBIC, DWDM GBIC, etc. Generellt är GBIC med SC-kontakten.

SFP kom till senare än GBIC. SFP transceivers är utformade för att stödja SONET (Synchronous Optical Network), Gigabit Ethernet, Fibre Channel och andra kommunikationsstandarder. Det är vanligtvis med LC-kontakt. SFP är också känd som mini-GBIC eftersom den har samma funktionalitet som GBIC men i en mindre formfaktor.

GBIC vs SFP

figur: GBIC (vänster) och SFP (höger)

GBIC VS SFP: Gränssnittsskillnad

för alla typer av GBIC-och SFP-transceivers fungerar det med olika våglängder på en bestämd plats eller avstånd. Till exempel använder 1000BASE GBIC/SFP SX 850 nm för högst 550 meter över multimodfiber och 4G-fiberkanal använder 850 nm för högst 150 m. 1000BASE SFP LX använder 1310 nm för högst 10 km över single-mode fiber och 1000Base-ZX kan nå 80 km. 1000Base-T använder koppar RJ45-gränssnitt. Datahastighet, våglängd och avståndsinformation finns vanligtvis i namnet, t. ex. 1000Base-SX GBIC 850nm 550m transceiver, så att du enkelt kan identifiera olika GBIC/SFP transceiver modeller. Dessutom anges både GBIC och SFP för att stödja DOM-funktionen (digital optical monitoring), så att användarna kan hitta modulens realtidsarbetsstatus.

GBIC vs SFP: När ska man använda GBIC och när ska man använda SFP?

enligt ovanstående beskrivningar kan du se den enda skillnaden mellan GBIC och SFP är i storleken. Men varför utveckla SFP efter GBIC?

faktum var på grund av den stora storleken på GBIC, det var inte möjligt att tillhandahålla fler gränssnitt på en switch eftersom den upptar mer utrymme. När fler gränssnitt krävdes på samma linjekort eller switch, den stora storleken på GBIC blev ett problem. För att lösa detta problem människor utvecklade SFP som var mindre storlek jämfört med GBIC. Till exempel har du någonsin hört talas om en 48 port GBIC linjekort på Cisco 6500 switch? Svaret är nej, eftersom det inte är möjligt att ha 48 stora GBIC-gränssnitt på linjekortets Formfaktor. Men en 48 port SFP linjekort existerar.

om SFP-gränssnittet tar mindre plats, varför överger inte GBIC-modulen och använder endast SFP-modulen? Eftersom det inte alltid är så att fler gränssnitt är bättre. Kommer till den punkt när man ska använda vad, det finns vanligtvis två situationer. Om du redan har en switch eller linjekort, använder GBIC eller SFP beror på linjekortet eller växeln du har. Vanligtvis (inte alltid) kommer linjekorten och omkopplarna med tomma GBIC-och SFP-kortplatser där du måste köpa GBIC-och SFP-modulerna separat och sätta in i de tomma kortplatserna, precis som ett 6500-chassi som kommer med tomma kortplatser och du köper linjekort.

ett annat fall är när du inte har en switch eller linjekort och vill fatta ett beslut om att använda en GBIC eller SFP. Det kommer faktiskt att bero på antalet gränssnitt som krävs och tillgången på växlar’ och linjer kort’ specifik modell. Om du till exempel vill ha två gränssnitt på ett linjekort i 6500-omkopplaren, kommer du inte att gå till ett 48-port SFP-linjekort, istället använder du ett 8-port GBIC-linjekort som är tillgängligt. Om du behöver några 24 fibergränssnitt använder du inte ett 16-port GBIC-linjekort, du använder ett 24/48-port SFP-linjekort.

tabell: Gigabit Ethernet-gränssnitt för Cisco 6500 serie switchar.

Gigabit Ethernet Interfaces
Product Description Part Number
24-Port Gigabit Ethernet Fiber Module WS-X6824-SFP-2T (with DFC4)
WS-X6824-SFP-2TXL (with DFC4XL)
48-Port Gigabit Ethernet Fiber Module WS-X6848-SFP-2T (with DFC4)
WS-X6848-SFP-2TXL (with DFC4XL)
48-Port Gigabit Ethernet Copper Module WS-X6848-TX-2T (with DFC4)
WS-X6848-TX-2TXL (with DFC4XL)
Tyg-aktiverad 48-Port SFP-baserad Gigabit Ethernet-modul WS-X6748-SFP
Tyg-aktiverad 24-Port SFP-baserad Gigabit Ethernet-modul WS-X6724-SFP
16-Port GBIC-baserad Gigabit Ethernet-modul WS-X6516A-GBIC
8-Port GBIC-baserad Gigabit Ethernet-modul WS-X6408A-GBIC
sammanfattning

GBIC vs SFP: vi har diskuterat när man ska använda GBIC och när man ska använda SFP i det här inlägget. Du kan välja att använda GBIC-port eller SFP-port enligt din situation och behov. Dessutom kan GBIC-sändtagaren och SFP-sändtagaren fungera över samma fiber. Se bara till att de två modulerna arbetar med samma våglängd och fibertyp/storlek. Vanligtvis en riktig LC till SC fiber patch kabel kan bidra till att göra länken.

relaterad artikel:
flera bästsäljande Cisco GBIC Transceivers
SFP-modul: Vad är det och hur man väljer det?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.