Lacy Leadership

Success is Near

GBIC vs SFP Wiki: jakie są ich różnice? Kiedy z czego korzystać?

GBIC (gigabit interface converter) i SFP (Small form-factor pluggable) są standardowymi formatami dla transceiverów światłowodowych. Zasadniczo SFP jest mniejszy niż rozmiar GBIC. Zarówno GBIC, jak i SFP mają różne typy interfejsów, a każdy typ działa na określonym typie światłowodu i długości fali. Nie wiedząc o różnicach między tymi dwoma standardami, wielu użytkowników nie wie, kiedy […]

GBIC (gigabit interface converter) i SFP (Small form-factor pluggable) są standardowymi formatami dla transceiverów światłowodowych. Zasadniczo SFP jest mniejszy niż rozmiar GBIC. Zarówno GBIC, jak i SFP mają różne typy interfejsów, a każdy typ działa na określonym typie światłowodu i długości fali. Nie wiedząc o różnicach między tymi dwoma standardami, wielu użytkowników nie wie, kiedy użyć modelu nadajnika-odbiornika i którą kartę liniową wybrać dla swojego przełącznika / routera. Dlatego dzisiaj głównie przedstawimy podstawy GBIC vs SFP i omówimy, kiedy najlepiej używać modułu GBIC, a kiedy modułu SFP.

GBIC vs SFP: co to jest GBIC i CO TO JEST SFP?

aby odróżnić te dwa standardy, powinieneś wiedzieć, czym są na początku, w tym ich funkcje projektowe i aplikacje.

Wiki GBIC i SFP

GBIC i SFP to urządzenia wejścia/wyjścia z możliwością wymiany podczas pracy, które podłączają się do fizycznego portu lub gniazda. GBIC jest powszechnie używany z Gigabit Ethernet i Fibre Channel. Ale jego zastosowania nie są ograniczone do tych dwóch typów. Istnieje również Fast Ethernet (FE) GBIC, BIDI GBIC, CWDM GBIC, DWDM GBIC itp. Ogólnie rzecz biorąc, GBIC jest ze złączem SC.

SFP powstał później niż GBIC. Transceivery SFP są zaprojektowane do obsługi SONET (Synchronous Optical Network), Gigabit Ethernet, Fibre Channel i innych standardów komunikacyjnych. Zwykle jest to złącze LC. SFP jest również znany jako mini-GBIC, ponieważ ma taką samą funkcjonalność jak GBIC, ale w mniejszym formacie.

GBIC vs SFP

rysunek: GBIC (z lewej) i SFP (z prawej)

GBIC VS SFP: różnica interfejsu

dla każdego typu nadajników-odbiorników GBIC i SFP działa z różnymi długościami fal w wyznaczonym miejscu lub odległości. Na przykład 1000BASE GBIC/SFP SX wykorzystuje 850 nm dla maksymalnie 550 metrów nad światłowodem wielomodowym, a 4G Fibre Channel wykorzystuje 850 nm dla maksymalnie 150 m. 1000BASE SFP LX wykorzystuje 1310 nm dla maksymalnie 10 km nad światłowodem jednomodowym, a 1000BASE-ZX może osiągnąć 80 km. 1000BASE-T wykorzystuje miedziany interfejs RJ45. Informacje o szybkości transmisji danych, długości fali i odległości są zwykle w nazwie, np. Transceiver 1000BASE-SX GBIC 850nm 550m, dzięki czemu można łatwo zidentyfikować różne modele transceiver GBIC / SFP. Ponadto zarówno GBIC, jak i SFP są określone do obsługi funkcji DOM (digital optical monitoring), umożliwiając użytkownikom zlokalizowanie statusu pracy modułu w czasie rzeczywistym.

GBIC vs SFP: kiedy używać GBIC, a kiedy SFP?

zgodnie z powyższymi opisami, jedyną różnicą między GBIC a SFP jest rozmiar. Ale po co rozwijać SFP po GBIC?

fakt był spowodowany dużym rozmiarem GBIC, nie było możliwe zapewnienie większej liczby interfejsów na przełączniku, ponieważ zajmuje on więcej miejsca. Gdy na tej samej karcie liniowej lub przełączniku wymagało się większej liczby interfejsów, problemem stał się Duży Rozmiar GBIC. Aby rozwiązać ten problem, opracowano SFP, które były mniejsze w porównaniu do GBIC. Na przykład, Czy kiedykolwiek słyszałeś o 48-portowej karcie liniowej GBIC na przełączniku Cisco 6500? Odpowiedź brzmi nie, ponieważ nie jest możliwe posiadanie 48 dużych interfejsów GBIC w formacie karty liniowej. Ale 48-portowa karta linii SFP istnieje.

jeśli interfejs SFP zajmuje mniej miejsca, dlaczego nie porzuca modułu GBIC i nie używa tylko modułu SFP? Ponieważ nie zawsze jest tak, że więcej interfejsów jest lepszych. Dochodząc do punktu, kiedy korzystać z czego, zazwyczaj są dwie sytuacje. Jeśli masz już kartę switch lub line, użycie GBIC lub SFP zależy od karty line lub przełącznika, który masz. Zazwyczaj (nie zawsze) karty liniowe i przełączniki są dostarczane z pustymi gniazdami GBIC i SFP, w których należy osobno zakupić Moduły GBIC i SFP i włożyć je do pustego gniazda, podobnie jak obudowa 6500, która ma puste gniazda i kupuje się karty liniowe.

inny przypadek dotyczy sytuacji, gdy nie masz karty switch lub line i chcesz podjąć decyzję, czy użyć GBIC lub SFP. W rzeczywistości będzie to zależeć od liczby wymaganych interfejsów i dostępności konkretnego modelu przełączników i kart linii. Na przykład, jeśli chcesz dwa interfejsy na karcie liniowej w przełączniku 6500, nie wybierzesz 48-portowej karty liniowej SFP, zamiast tego użyjesz dostępnej 8-portowej karty liniowej GBIC. Jeśli potrzebujesz 24 interfejsów światłowodowych,nie użyjesz 16-portowej karty liniowej GBIC, użyjesz 24-portowej karty liniowej SFP.

tabela: Interfejs Gigabit Ethernet przełączników Cisco serii 6500.

Gigabit Ethernet Interfaces
Product Description Part Number
24-Port Gigabit Ethernet Fiber Module WS-X6824-SFP-2T (with DFC4)
WS-X6824-SFP-2TXL (with DFC4XL)
48-Port Gigabit Ethernet Fiber Module WS-X6848-SFP-2T (with DFC4)
WS-X6848-SFP-2TXL (with DFC4XL)
48-Port Gigabit Ethernet Copper Module WS-X6848-TX-2T (with DFC4)
WS-X6848-TX-2TXL (with DFC4XL)
moduł Gigabit Ethernet z 48 portami SFP WS-X6748-SFP
24-portowy moduł Gigabit Ethernet z obsługą tkanin WS-X6724-SFP
16-Moduł Gigabit Ethernet oparty na porcie GBIC ws-X6516A-GBIC
8-moduł Gigabit Ethernet oparty na porcie GBIC ws-X6408A-GBIC
podsumowanie

GBIC vs SFP: omówiliśmy, kiedy używać GBIC i kiedy używać SFP w tym poście. Możesz zdecydować się na użycie portu GBIC lub portu SFP w zależności od sytuacji i potrzeb. Poza tym transceiver GBIC i transceiver SFP mogą pracować nad tym samym włóknem. Upewnij się, że dwa moduły działają na tej samej długości fali i typie/rozmiarze włókna. Zwykle odpowiedni kabel światłowodowy LC do SC może pomóc w nawiązaniu połączenia.

powiązany artykuł:
kilka najlepiej sprzedających się transceiverów Cisco GBIC
Moduł SFP: co to jest i jak go wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.