Lacy Leadership

Success is Near

GBIC vs SFP Wiki: jaké jsou jejich rozdíly? Kdy použít které?

GBIC (gigabit interface converter) a SFP (small form-factor pluggable)jsou oba standardní tvarový faktor pro vysílače s optickými vlákny. V podstatě SFP je menší než velikost GBIC. GBIC i SFP mají různé typy rozhraní a každý typ pracuje na konkrétním typu optického vlákna a vlnové délce. Vzhledem k tomu, že rozdíly mezi těmito dvěma standardy nejsou […]

GBIC (gigabit interface converter) a SFP (small form-factor pluggable)jsou oba standardní tvarový faktor pro vysílače s optickými vlákny. V podstatě SFP je menší než velikost GBIC. GBIC i SFP mají různé typy rozhraní a každý typ pracuje na konkrétním typu optického vlákna a vlnové délce. Vzhledem k tomu, že rozdíly mezi těmito dvěma standardy nejsou jasné, mnoho uživatelů neví, kdy použít model transceiveru a kterou linkovou kartu zvolit pro svůj přepínač / směrovač. Tím pádem, dnes, hlavně představíme základy GBIC vs SFP, a diskutovat o tom, kdy je nejlepší použít modul GBIC a kdy použít modul SFP.

GBIC vs SFP: co je GBIC a co je SFP?

Chcete-li rozlišit tyto dva standardy, měli byste nejprve vědět, jaké jsou, včetně jejich konstrukčních prvků a aplikací.

GBIC a SFP Wiki

GBIC a SFP jsou hot-swap vstupní / výstupní zařízení, která se připojují do fyzického portu nebo slotu. GBIC se běžně používá s gigabitovým ethernetem a vláknovým kanálem. Jeho aplikace však nejsou omezeny na tyto dva typy. K dispozici je také Fast Ethernet (FE) GBIC, Bidi GBIC, CWDM GBIC, DWDM GBIC atd. Obecně je GBIC s konektorem SC.

SFP vznikl později než GBIC. SFP transceivery jsou navrženy tak, aby podporovaly SONET (synchronní optická síť), Gigabit Ethernet, Fibre Channel a další komunikační standardy. To je obvykle s LC konektorem. SFP je také známý jako mini-GBIC, protože má stejnou funkčnost jako GBIC, ale v menším tvarovém faktoru.

 GBIC vs SFP

obrázek: GBIC (vlevo) a SFP (vpravo)

GBIC VS SFP: rozdíl rozhraní

pro každý typ transceiverů GBIC a SFP pracuje s různými vlnovými délkami na určeném místě nebo vzdálenosti. Například 1000BASE GBIC / SFP SX používá 850 nm pro maximálně 550 metrů nad multimodovým vláknem a 4G vláknový kanál používá 850 nm pro maximálně 150 m. 1000BASE SFP LX používá 1310 nm pro maximálně 10 km přes jednomodové vlákno a 1000BASE-ZX může dosáhnout 80 km. 1000BASE-T používá měděné rozhraní RJ45. Informace o rychlosti přenosu dat, vlnové délce a vzdálenosti jsou obvykle v názvu, např. 1000Base-SX GBIC 850nm 550m transceiver, takže můžete snadno identifikovat různé modely transceiverů GBIC / SFP. Kromě toho jsou specifikovány jak GBIC, tak SFP pro podporu funkce DOM (digital optical monitoring), která umožňuje uživatelům lokalizovat pracovní stav modulu v reálném čase.

GBIC vs SFP: kdy použít GBIC a kdy použít SFP?

podle výše uvedených popisů můžete vidět, že jediný rozdíl mezi GBIC a SFP je ve velikosti. Ale proč rozvíjet SFP po GBIC?

faktem bylo, že vzhledem k velké velikosti GBIC nebylo možné poskytnout více rozhraní na přepínači, protože zabírá více místa. Když bylo na stejné linkové kartě nebo přepínači vyžadováno více rozhraní, Velká velikost GBIC se stala problémem. Za účelem vyřešení tohoto problému lidé vyvinuli SFP, které byly menší velikosti ve srovnání s GBIC. Například, už jste někdy slyšeli o 48 port GBIC linkové karty na Cisco 6500 switch? Odpověď zní ne, protože není možné mít 48 velkých GBIC rozhraní na tvarovém faktoru linkové karty. Ale 48 port SFP linková karta existuje.

pokud SFP rozhraní zabere méně místa, proč neopustí GBIC modul a používat pouze SFP modul? Protože to není vždy případ, že více rozhraní je lepší. Přichází do bodu, kdy použít co, obvykle existují dvě situace. Pokud již máte přepínač nebo linkovou kartu, použití GBIC nebo SFP závisí na linkové kartě nebo přepínači, který máte. Obvykle (ne vždy) jsou linkové karty a přepínače dodávány s prázdnými sloty GBIC a SFP, kde je třeba zakoupit moduly GBIC a SFP samostatně a vložit je do prázdného slotu, stejně jako podvozek 6500, který je dodáván s prázdnými sloty a zakoupíte linkové karty.

dalším případem je, když nemáte přepínač nebo linkovou kartu a chcete se rozhodnout, zda použijete GBIC nebo SFP. Ve skutečnosti bude záviset na počtu požadovaných rozhraní a dostupnosti konkrétního modelu přepínačů a linkových karet. Například, pokud chcete dvě rozhraní na linkové kartě v přepínači 6500, nepůjdete na linkovou kartu 48 port SFP, místo toho použijete linkovou kartu 8 port GBIC, která je k dispozici. Pokud potřebujete nějaké vláknové rozhraní 24, nebudete používat linkovou kartu 16 port GBIC, použijete linkovou kartu 24/48 port SFP.

tabulka: gigabitové ethernetové rozhraní přepínačů řady Cisco 6500.

Gigabit Ethernet Interfaces
Product Description Part Number
24-Port Gigabit Ethernet Fiber Module WS-X6824-SFP-2T (with DFC4)
WS-X6824-SFP-2TXL (with DFC4XL)
48-Port Gigabit Ethernet Fiber Module WS-X6848-SFP-2T (with DFC4)
WS-X6848-SFP-2TXL (with DFC4XL)
48-Port Gigabit Ethernet Copper Module WS-X6848-TX-2T (with DFC4)
WS-X6848-TX-2TXL (with DFC4XL)
Fabric-Enabled 48-Port SFP-Based Gigabit Ethernet modul WS-X6748-SFP
Fabric-Enabled 24-Port SFP-Based Gigabit Ethernet modul WS-X6724-SFP
16-Port GBIC Gigabit Ethernet modul WS-X6516A-GBIC
8-Port GBIC Gigabit Ethernet modul WS-X6408A-GBIC
shrnutí

GBIC vs SFP: diskutovali jsme, kdy použít GBIC a kdy použít SFP v tomto příspěvku. Můžete se rozhodnout použít port GBIC nebo port SFP podle vaší situace a potřeb. Kromě toho jsou transceiver GBIC a SFP transceiver schopny pracovat na stejném vlákně. Jen se ujistěte, že dva moduly pracují na stejné vlnové délce a typu/velikosti vlákna. Obvykle správný LC na SC vlákno patch kabel může pomoci vytvořit odkaz.

související článek:
několik nejprodávanějších Cisco GBIC transceiverů
SFP modul: co je to a jak si vybrat?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.